معاونت فرهنگی اجتماعی دانشگاه الزهرا س

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

مراسم اختتامیه دومین جشنواره ملی بانوی کرامت در دانشگاه الزهرا (س) برگزار شد.

نامه الکترونیک چاپ PDF

دومین جشنواره ملی بانوی کرامت به میزبانی معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه الزهرا(س) امروز دوشنبه 27 شهریور 1396 در سالن نور مرکز همایش های بین المللی این دانشگاه از ساعت 10 الی 16 در حال برگزاری است. در این مراسم که با حضور ریاست محترم دانشگاه، خانم دکتر مهناز ملانظری و میهمانان گرانقدر حجة الاسلام والمسلمین آقایابراهیم زاده معاون فرهنگی نهاد رهبری در دانشگاهها، آقای دکتر جعفر پور رئیس اداره فعالیتهای قرآنی وزارت علوم تحقیقات و فناوری، آقای  دکتر نعمتی مدیر فرهنگی دانشگاه فنی حرفه ای و .... آغاز شد، نوجوان متدین آقای خلیل نظری آیاتی چند از کلام الله مجید را قرائت نمود .

 سرکار خانم ملکی مجری برنامه آفتاب شرقی اجرای برنامه را برعهده داشتند. از حجة الاسلام والمسلمین آقای ابراهیم زاده دعوت کردند که در پشت تریبون قرار گرفته و سخنانی را ایراد نمایند. ایشان بیان داشتند که اهل بیت معدن علم هستند و دانشگاهیان اگر می خواهند درهای رحمت و علم الهی به رویشان باز شود باید از راه ائمه وارد شوند. حضرت معصومه (س) الگوی بسیار مناسبی برای جوانان است و باید از طریق ایشان با معارف اهل بیت آشنا شد.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه الزهرا (س) خانم دکتر گلیجانی مقدم ضمن خوش آمدگویی به مسئولین گرانمایه از ...   

alt alt

alt

وزارت علوم، نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، وزارت ارشاد، مراکز فرهنگی دانشگاههای سراسر کشور و اساتید محترم اذعان داشتند که بخش دانشگاهی ستاد برگزاری دهه کرامت برای برپایی این جشنواره این بار قرعه به نام دانشگاهی  زد که به  نام زهرای اطهر (س) مزین است و امید که با استعانت از حضرت حق نام بلند بانوان بزرگوار عالم اسلام همچنان برتارک زمان بدرخشد و نصیب و بهره آن بر مسلمانان جهان و خصوصا بانوان شایسته سرزمینمان قرار بگیرد.

آقای دکتر همایون، عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق (ع) در خصوص نقش زنان در ساختن  حوادث بزرگ تاریخی صحبت کردند و نقش بانوان بزرگواری همچون ساره همسر حضرت ابراهیم ، اسیه همسر فرعون، حضرت مریم (س)  را به عنوان مصادیق این قضیه مطرح کردند و در نهایت به نقش حضرت معصومه (س) در کنار امام رضا (ع) در اشاعه علم توحیدی  در ایران اشاره نمودند. علمی که توسط امام محمد باقر (ع) و امام جعفر صادق (ع) در ان زمان تولید شده بود از طریق امام رضا (ع) و حضرت معصومه(س) و امامزادگان در سرزمین ایران باید نشر داده می شد، فرزندان امام رضا (ع) جریان تمدن ساز را پایه گذاری کردند.

خانم دکتر توازیانی، دبیر علمی جشنواره راجع به روند برگزاری توضیحاتی را دادند. در بخش علمی 146 اثر ، در بخش ادبی 150 اثر و در بخش هنری 300 اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال شد.

 آقای آغاسی شاعر معاصر شعری را در ثنای بانوی کریمه اهل بیت خواندند و سپس از برگزیدگان این جشنواره  تقدیر بعمل آمد. سه نفر از خدام حرم حضرت معصومه (س) پرچم متبرک به قبر مطهر بانو اهل بیت حضرت معصومه سلام الله علیها را به همراه شمعدان های حرم مطهر به دانشگاه الزهرا (س) هدیه کردند. در انتهای برنامه به قید قرعه هزینه کامل سفر به شهر مقدس مشهد به 14 نفر از حضار هدیه شد.

از ساعت 14:30 الی 16 نیز دو پنل تخصصی علمی و ادبی در سالن های اقماری مرکز همایش های بین المللی دانشگاه الزهرا(س) برگزار گردید.

alt

alt

alt   alt    alt   alt      alt

 پنل علمی با مدیریت آقای دکتر صلواتی اداره شد و در این پنل آقایان: حجة الاسلام دکتر رفیع پور، و آقای ناصر پناهنده و خانم ها: زهرا سادات میرهاشمی، انسیه صالحی مرزیجرانی، اکرم نامور و فاطمه نامور، مهتاب پور اتشی، فرشته معتمد لنگرودی، اعظم السادات حسینیان حضور داشتند.

 آقای دکتر رفیع پور،  بامقاله ای تحت عنوان اشتغال بانوان در جامعه اسلامی ، اذعان کردند که در مقاله خود در صدد رفع اشکالات وارده  فقهی به اشتغال بانوان نظیر : خلوت با نامحرم، اختلاط با نامحرم، صحبت با نامحرم، شنیدن صدای نامحرم، خروج زن بدون اجازه شوهر، سفر کردن زنان و عدم وجود شغل کافی برای مردان پرداختند.

 خانم دکتر میرهاشمی با مقاله " بانوان برتر  اسلام ، الگوی دختران و بانوان سعی در جواب دادن به سئوالات ذیل کردند:

معرفی الگو از طرف کارشناسان تعلیم و تربیت چه ضرورتی دارد؟

با توجه به تغییرات  عظیم  که در جامعه  رخ داده است آیا می توان حضرت معصومه (س) را به عنوان الگو معرفی کرد؟

با توجه به اطلاعات محدودی که ما از حضرت معصومه (س) داریم چطور می توانیم ایشان را به عنوان الگو معرفی کنیم ؟

پنل ادبی به ریاست آقای دکتر صرافان برگزار شد. از اهداف این پنل غنا بخشیدن به شعر و رشد اشعار به سمت یک اثر خاص و یگانه بود. آقای دکتر صرافان به بررسی و تحلیل اشعار شعرای حاضر در پنل پرداختند و از  جمله افرادی که اشعارشان مورد بررسی قرار گرفت می توان به خانم ها : زینب جویا، توران رزمجو و مریم چراغعلی اشاره کرد.

در پایان آقای دکتر صرافان این شعر را تقدیم ساحت مقدس بانوی کرامت، حضرت فاطمه معصومه(س) کردند:

تنها نه بخاطر دعا خواندن نه

یا دیدن صحن گنبدی روشن نه

ما آمده ایم که کبوتر بشویم

یا فاطمه اشفعی لنا فی الجنه

 

       

alt   alt

26. آذر 1396   /    28. ربيع‌الاول 1439   /    17. دسامبر 2017

آخرين بروزرساني در زمان يكشنبه 26 آذر 1396 ساعت 15:05 انجام شده

farhangi@alzahra.ac.ir | تهران، میدان ونک، خیابان ونک، دانشگاه الزهراس معاونت فرهنگی اجتماعی | کدپستی: 1993893973 |  تلفکس: 88213547 -021

 


بهترین حالت نمایش سایت در مرورگرهای Firefox و Google Chrome می باشد. سئو و طراحی وب سایت استودیو امسپاد