معاونت فرهنگی اجتماعی دانشگاه الزهرا س

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

نشست های روز اول همایش ملی نگرش علمی و کاربردی به عفاف و حجاب برگزار گردید.

نامه الکترونیک چاپ PDF

بخش دوم روز اول نشست های همایش ملی نگرش علمی و کاربردی به عفاف و حجاب در ساعت 13:15 روز سه شنبه 7 آذر ماه 1396 در سه سالن سپیده کاشانی، پروین اعتصامی و طاهره صفار زاده مرکز همایش های بین المللی دانشگاه الزهرا(س) آغاز شد.

نشست بهداشت و سلامت با مدیریت خانم دکتر افخم دانشفر و سخنرانی خانم ها دکتر لاله حاکمی،دکتر فریبا محمدیان و آقای دکتر یحیی سخنگویی در سالن سپیده کاشانی برگزار شد.

خانم دکتر فریبا محمدیان معاون ورزش بانوان در وزارت ورزش و جوانان سخنانی را  ...

تحت عنوان "حجاب وعفاف در هزاره سوم" ایراد نمودند. وی به اهداف توسعه هزاره سوم که شامل ریشه کنی فقر، تامین آموزش ابتدایی در سطح جهانی، برابری جنسیتی و توانمند سازی زنان، کاهش مرگ و میر اطفال، بهبود وضعیت مادران، مبارزه با ایدز، مالاریا و سایر بیماری ها، تضمین پایداری محیط زیست، مشارکت جهانی برای توسعه عفت نام برد. از نظر ایشان عفت به معنی خود نگهداری از غیر حلال و طمع های پست است که جزء مباحثی است که در حوزه جامعه شناسی مورد تاکید فراوان است. حجاب زنان در دو مبحث ظاهری و درونی توسط ایشان مطرح شد. وی عنوان داشت: حجاب کمک می کند که مردان در فضای جامعه به عنوان پشتیبان و تسهیل کننده برای بانوان گامهایی را بردارند. فلسفه حجاب این است که زن در متن جامعه باشد اما نه به عنوان یک جنس مونث بلکه به عنوان یک انسان.  وی  افزود: ریشه های بی توجهی به حجاب در هزار سوم شامل سستی و تزلزل ایمان و پیروی از هوای نفس، انحراف اخلاقی و اعتقادی، احساس محدویت، خشونت و سخت گیری، ترویج مد گرایی و اظهار غنای مالی، کم پنداری خویشتن، تبلیغ نادرست رسانه ها و آموزش های اشتباه است. آثار فردی و اجتماعی حجاب توسط ایشان مورد بررسی قرار گرفت و بیان داشت که تفکر ماکیاولی حاکم بر غرب جهت رونق اقتصاد در بازار زن را به عنوان وسیله معرفی کرده است، که هدف را توجیه می کند.

آقای دکتر یحیی سخنگویی متخصص ارتوپدی و جراحی استخوان و مفاصل در این نشست درباره ناهنجاریهای ستون فقرات صحبت کردند و از عوامل ایجاد آن به  عادات اشتباهی که افراد دارند، بیمارهای خاص، بلندی قد، افسرده گی و اعمال جراحی های انجام شده اشاره کرد. وی بیان داشت شانه نابرابر، عارضه افتادگی شکم، عادات غلط خوابیدن، در بین بانوان بسیار شایع است.

خانم دکتر لاله حاکمی نايب رييس بانوان فدراسيون پزشكي ورزشي درباره شرایط خاص بانوان ورزشکار با پوشش اسلامی صحبت نمودند. بانوان ورزشکار با پوشش اسلامی باید مراقب دهیدراته شدن بدن باشند چون تعریق بدنشان به دلیل نوع لباسشان بالا است. البته این قضیه در زمستان نیز وجود دارد. در فصول سرد سال میزان تعریق بدن کمتر از فصول گرم سال است و همین موضوع باعث می شود تا کمتر احساس تشنگی شود، اما نیاز بدن به مصرف آب و مایعات در هوای سرد همانند سایر فصول به قوت خود باقی است. پوشش اسلامی در ورزشکاران  ایرانی از یک سو و تغییرات کلی معماری ساختمانها ازسوی دیگر طی دهه­ های اخیر موجب شده که زنان به ویژه در شهرها و مناطق صنعتی، کمتر در معرض تابش مستقیم نور آفتاب قرار گرفته و در نتیجه دچار کمبود ویتامین دی و عوارض ناشی از آن همچون پوکی استخوان، نرمی استخوان، کم تحرکی، چاقی، افسردگی، دیابت و غیره شوند.بدن بدون مرحله‌ی سرد کردن زمان بیشتری برای بازگشتن به حالت عادی و قبل از شروع ورزش نیاز دارد.چشم‌پوشی از سرد کردن بدن دارای اثرات جانبی  نیز هست. خون می‌تواند پس از پایان ورزش در اندام‌های پایینی جمع شده و درنتیجه سبب گیجی و ضعف شود. البته باید به گرفتگی و درد عضلات ناشی از سرد نکردن بدن نیز هشیار بود. پروسه خنک کردن بدن بعد از ورزش های همگانی و حرفه ای از نکات دیگری بودکه در این نشست به ان اشاره شد.

 نشست هنر و ادبیات با حضور آقای دکتر عیسی کشاورز و خانم فاطمه بلغانی تحت عنوان گفتمان سینمای ایران در حوزه مد و لباس از ساعت 15:40 الی 16:30 در سالن صفار زاده  و نشست الهیات و مبانی معرفتی با حضور خانم دکتر رضی، حجت الاسلام و المسلمین دعایی، دکتر فتاحی زاده ، دکتر فرهمندپور و  دکتر همیز در سالن پروین اعتصامی از ساعت 13:15 الی 14:45 برگزار شد....

26. آذر 1396   /    28. ربيع‌الاول 1439   /    17. دسامبر 2017

آخرين بروزرساني در زمان يكشنبه 26 آذر 1396 ساعت 15:05 انجام شده

farhangi@alzahra.ac.ir | تهران، میدان ونک، خیابان ونک، دانشگاه الزهراس معاونت فرهنگی اجتماعی | کدپستی: 1993893973 |  تلفکس: 88213547 -021

 


بهترین حالت نمایش سایت در مرورگرهای Firefox و Google Chrome می باشد. سئو و طراحی وب سایت استودیو امسپاد