"نخستین همایش دانشگاهی ملی فرهنگ‌ نویسی" در دانشگاه الزهرا(س) برگزار شد.

شنبه 13 آبان 1396 ساعت 10:26
چاپ

نخستین همایش دانشگاهی ملی فرهنگ‌نویسی به همت انجمن علمی دانشجویی زبان‌شناسی و گروه زبان‎شناسی دانشگاه الزهرا س در روز چهارشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۶ در دانشگاه الزهرا س برگزار شد. نشست نخست این همایش به ریاست خانم دکتر مرضیه صناعتی و با سخنرانی آقای دکتر فرشید سمائی از فرهنگستان زبان و ادب فارسی، خانم تینا قنبریان دانش‌آموخته مقطع کارشناسی ارشد از دانشگاه تربیت مدرس و ارائه مقاله مشترک خانم دکتر آزیتا عباسی و خانم بدری سادات سیدجلالی از دانشگاه الزهرا س راس ساعت ۹ آغاز گردید. 

فرایند پذیرش شرکت‌کنندگان ... 

alt   alt   alt

سخنرانان و اساتید محترمی که از سراسر کشور در این همایش شرکت نموده‌ بودند، از ساعت ۸ صبح آغاز گردید. پس از آن از ساعت ۸ و ۴۵ دقیقه و با تلاوت آیاتی چند از کلام‌الله مجید و همچنین پخش سرود ملی جمهوری اسلامی ایران، همایش به صورت رسمی آغاز به کار نمود. در ادامه سرکار خانم دکتر آزیتا عباسی از دبیران علمی همایش، ضمن خوش آمدگویی و خیر مقدم به کلیه حضار، از همکاری معاونت محترم فرهنگی و اجتماعی و همچنین معاونت محترم پژوهشی دانشگاه الزهرا س در برگزاری این همایش سپاسگزاری نمودند.  هر یک از سخنران ۲۵ دقیقه به ایراد سخنرانی و ارائه مقاله خود پرداختند و پس از آن به مدت ۵ دقیقه زمان پرسش و پاسخ حضار از سخنرانان بود.  

پس از استراحتی کوتاه،‌ نشست دوم به ریاست آقای دکتر محمدرضا رضوی آغاز شد و پس از سخنرانی آقای دکتر سیدضیاء الدین قاسمی از دانشگاه تهران، خانم دکتر لیلا گل‌پور از دانشگاه بین المللی امام خمینی و خانم دکتر فریده حق‌بین از دانشگاه الزهرا س به پایان رسید.

نشست سوم پس از وقفه‌ای به منظور اقامه نماز و صرف ناهار، از ساعت ۱۴ آغاز گردید. ریاست این نشست بر عهده خانم دکتر حیات عامری از دانشگاه تربیت مدرس بود. در این نشست نیز سه سخنران از دانشگاه‌های آزاد زنجان، دانشگاه دامغان و دانشگاه پیام نور حضور داشتند.

آخرین نشست این همایش با ریاست آقای دکتر فرشید سمائی از فرهنگستان زبان و ادب فارسی برگزار شد. در این نشست آقای فرهاد قربان زاده از پژوهشگران فرهنگستان و خانم دکتر ساغر شریفی از دانشگاه آزاد اسلامی کرج به ارائه مقاله خود پرداختند.

پس از اتمام ارائه مقاله‌ها، مراسم اختتامیه با سخنرانی خانم دکتر فریبا قطره یکی دیگر از دبیران علمی همایش آغاز شد. ایشان ضمن سپاس از تمامی عزیزانی که مقالة خود را به این همایش ارسال نمودند، ابراز امیدواری کردند که بتوان این همایش را به صورت سالانه و در دانشگاه الزهرا س برگزار نمود. همچنین ایشان از تمامی دانشجویانی که در برگزاری هرچه بهتر همایش با انجمن علمی دانشجویی زبان‌شناسی و گروه زبان‎شناسی دانشگاه الزهرا س همکاری داشتند تقدیر نمودند. در پایان نیز دبیران علمی و دبیران اجرایی با حضور بر روی سن و اهدای لوح تقدیر به روسای نشست‌های همایش، سخنرانان و کادر اجرایی همایش از ایشان قدردانی کردند.

شایان ذکر است در این روز، دانشگاه الزهرا س و همایش فرهنگ‌نویسی میزبان نشر نویسه پارسی و نشر کتاب بهار، از ناشرین تخصصی کتب زبان‌شناسی بودند. کتاب‌های منتشر شده توسط این دو ناشر، با تخفیف به شرکت‌کنندگان همایش عرضه گردید. همچنین در این روز از کتاب سرکار خانم دکترقطره، با عنوان «واژه نامة توصیفی فرهنگ‌نویسی» از انتشارات نشر نویسه پارسی رونمایی شد. نخستین همایش دانشگاهی ملی فرهنگ نویسی باثبت عکس یادگاری حاضرین در اختتامیه، پایان یافت.