معاونت فرهنگی اجتماعی دانشگاه الزهرا س

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

طرح دیدگاههای جامعه دانشگاهی

نامه الکترونیک چاپ PDF

 با سلام دوست عزیز 

جهت پیشبرد اهداف متعالی  فرهنگی دانشگاه و نیاز به تعامل دو سویه و همفکری، دریافت نقطه نظرات شما (جامعه دانشگاهی) گامی موثر جهت دستیابی به فرهنگی پویا در مسیر رسیدن به جامعه آرمانی خواهد بود.

از این پس با موضوعات مختلف به ارائه دیدگاههای ارزشمند شما در این بخش خواهیم پرداخت. امید است با همکاری شما هرچه بیشتر شاهد رونق این اتاق گفتگوی آزاد باشیم.

 

 

موضوع اول

Email چاپ PDF

موضوع شماره یک حسن آغاز این اتاق گفتگو :

"جایگاه قرآن کریم در زندگی بشر"

از منظر حضرت عالی قرآن کریم چه سئوالاتی از زندگی شما را پاسخ می گوید؟

 

               
سحر یوسفی زاده ـ رشته حسابداری دانشگاه الزهرا(س) 

                                    قرآن شریف    

قرآن شریف از جمله چهارمین کتاب آسمانیست که به حضرت محمدص نازل گردیده است.  نزول قرآن شریف تمام ادیان جهان ءًخداوند قرآن شریف را به حضرت محمدص درمدت 23 سال 5 ماه و3 روز نازل گردانید وخودش وعده داد که کتاب تورا از تحریف مجزا نگهمیدارم.

قرآن شریف یکی از بزرگترین معجزات حضرت محمد ص بود که هیچ یک از بشر قادر نشد ونمیشود که مانند یک آیت آن چیزی بیاورد ویا بنویسد. اولین آیت قرآن شریف سوره اقرا بود که به حضرت محمدص در غار حورا نازل شد.

احادیث حضرت علی درباره‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی قرآن کریم:

فَانْظُرْ أَيُّهَا السَّائِلُ فَمَا دَلَّكَ الْقُرْآنُ عَلَيْهِ مِنْ صِفَتِهِ فَائْتَمَّ بِهِ وَ اسْتَضِئْ بِنُورِ هِدَايَتِهِ وَ مَا كَلَّفَكَ الشَّيْطَانُ عِلْمَهُ مِمَّا لَيْسَ فِي الْكِتَابِ عَلَيْكَ فَرْضُهُ وَ لَا فِي سُنَّةِ النَّبِيِّ ص وَ أَئِمَّةِ الْهُدَى أَثَرُهُ فَكِلْ عِلْمَهُ إِلَى اللَّهِ سُبْحَانَهُ فَإِنَّ ذَلِكَ مُنْتَهَى حَقِّ اللَّهِ عَلَيْك‏

آنچه را كه قرآن‏ از صفات خدا بيان مى‏دارد، به آن اعتماد كن ، و از نور هدايتش بهره گير ، و آنچه را كه شيطان تو را به دانستن آن وامى‏دارد، و كتاب خدا آن را بر تو واجب نكرده ، و در سنّت پيامبر صلّى اللّه عليه و آله و سلّم و امامان هدايتگر عليهم السّلام نيامده، رها كن و علم آن را به خدا واگذار ، كه اين نهايت حقّ پروردگار بر تو است‏ . (نهج البلاغه ص 125)

وَ تَعَلَّمُوا الْقُرْآنَ فَإِنَّهُ أَحْسَنُ الْحَدِيثِ وَ تَفَقَّهُوا فِيهِ فَإِنَّهُ رَبِيعُ الْقُلُوب‏

قرآن‏ را بياموزيد، كه بهترين گفتار است ، و آن را نيك بفهميد كه بهار دل‏هاست‏ . (نهج البلاغه ص 164)

وَ كِتَابُ اللَّهِ بَيْنَ أَظْهُرِكُمْ نَاطِقٌ لَا يَعْيَا لِسَانُهُ وَ بَيْتٌ لَا تُهْدَمُ أَرْكَانُهُ وَ عِزٌّ لَا تُهْزَمُ أَعْوَانُه‏

كتاب خدا، قرآن‏، در ميان شما سخنگويى است كه هيچ گاه زبانش از حق گويى كُند و خسته نمی شود ، و همواره گوياست ، خانه‏اى است كه ستون‏هاى آن هرگز فرو نمى‏ريزد ، و صاحب عزّتى است كه يارانش هرگز شكست ندارند. (نهج البلاغه ص 191)

وَ عَلَيْكُمْ بِكِتَابِ اللَّهِ فَإِنَّهُ الْحَبْلُ الْمَتِينُ وَ النُّورُ الْمُبِينُ وَ الشِّفَاءُ النَّافِعُ

بر شما باد به عمل كردن به قرآن ، كه ريسمان محكم الهى ، و نور آشكار و درمانى سودمند است . (نهج البلاغه ص 219)

فَإِنَّ فِيهِ شِفَاءً مِنْ أَكْبَرِ الدَّاءِ وَ هُوَ الْكُفْرُ وَ النِّفَاقُ وَ الْغَيُّ وَ الضَّلَالُ فَاسْأَلُوا اللَّهَ بِهِ وَ تَوَجَّهُوا إِلَيْهِ بِحُبِّه‏

در قرآن‏ درمان بزرگ‏ترين بيمارى‏ها يعنى كفر و نفاق و سركشى و گمراهى است ، پس به وسيله قرآن‏ خواسته‏ هاى خود را از خدا بخواهيد، و با دوستى قرآن‏ به خدا روى آوريد . (نهج البلاغه ص 252)

اسْتَنْصِحُوهُ عَلَى أَنْفُسِكُمْ وَ اتَّهِمُوا عَلَيْهِ آرَاءَكُمْ وَ اسْتَغِشُّوا فِيهِ أَهْوَاءَكُم‏

با قرآن‏ خدا را بشناسيد، و خويشتن را با قرآن‏ اندرز دهيد ، و رأى و نظر خود را برابر قرآن‏ متّهم كنيد، و خواسته‏ ها (هواهای نفس) خود را با قرآن‏ نادرست بشماريد. (نهج البلاغه ص 252)

فَهُوَ مَعْدِنُ الْإِيمَانِ وَ بُحْبُوحَتُهُ وَ يَنَابِيعُ الْعِلْمِ وَ بُحُورُه‏

قرآن‏، معدن ايمان و اصل آن است، چشمه‏ هاى دانش و درياهاى علوم است‏ . (نهج البلاغه ص 315)

افکار دانشمندان در باره قرآن شریف

قرآن کریم به راستی یک معجزه است.( جوسورت)

قرآن کریم یک کتاب پاک ومکمل میباشد.( پروپلاسگ)

قرآن کریم بسیار قابل قدر وبا ارزش میباشد.( چیهه انفاریس)

قرآن کریم یگانگی الهی ( توحید) است.( داکتر مارتین)

در قرآن کریم ادب رهنمائی ، حکمت، فلسفه موجوداست.( سلولیوسیویو)

قرآن کریم کلامش یک کتاب الهی میباشد.( پاور یارمیلولنگ)

مانند قرآن کریم در تمام دنیا نیست.( داکتر کین)

قرآن كريم در برگيرنده هدايت و سعادتانسان در دنيا و آخرت مي‎باشد و در تمام مراحل زندگي رهبر و راهنماي انسان به سوي كمال است. «اين قرآن به راهي هدايت مي‎كند كه مستقيم‎ترين راههاست...»

[1] كساني كه با قرآن مأنوسند به كمك قران حق را از باطل تشخيص مي‎دهند.

[ [2قرآن كريم،انسان را به زندگي كردن با معيارها و ارزش‎هاي انساني و اسلام دعوت مي‎كند،

      حضرتعلي ـ عليه السّلام ـ مي‎فرمايد: «هر كس قرآن را پيش روي خود قرار داد، رهبر وپيشواي

      او به بهشت خواهد بود وهر كس آن را به پشت سر افكند طرد كننده و سوق دهندهاو به سوي

      جهنم خواهد بود».

 [[3قرآن مجيد عامل صعود به سوي بهشت .

 [4] مايه خرمي دلها.

 [5] درياي بي‎كران معرفت .

 [6]  و يگانه عامل توانگري است.

 [7]  كه عامل اصلي هدايت‎گر و تربيت كننده                                       افراد و جوامع بشري به سوي كمال و نيل به ارزشهاي اخلاقي وانساني است.

                                    

 

مرضیه کمانکش دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد رشته شیمی تجزیه

قرآن در زندگی

با سلام وخسته نباشید

ازنظر اینجانب کتاب مقدس و نورانی قرآن کریم که فرستاده از طرف خداوند متعال بر پیامبر نور و رحمت حضرت محمد مصطفی صلی الله علیه و آله و سلم است، سراسر پند و اندرز، و دارای دستورالعملهای کامل و جامع (البته در بعضی مواقع با تفسیر فرد عالم عادل مجتهد) در همه ی زمینه های زندگی یک فرد، اعم از امورات شخصی از قبیل بهداشت و تغذیه ، خانوادگی مثل رابطه ی فرد با پدر، مادر، همسر و اقوام ، اجتماعی از قبیل چگونگی ایجاد ارتباط فردبا دیگر افراد جامعه مثل دوستان، همسایگان و حتی دشمنان، فرهنگی از جمله تاکید بسیار زیاد بر رعایت اخلاق در همه ی حالات و ارتباطات یک فرد، سیاسی مثل رابطه ی فرد به عنوان یک مقام کشوری با مردم خود و نیز روابط او و کشورش با دیگر دول خارجی، میباشد .اما متاسفانه و صد حیف که همین کتاب راستین در روز قیامت از اهل خود شکایت میکند که چرا او را مهجور کرده اند .مهجور ماندن قرآن یعنی بسته ماندن آن تا شبهای احیا و فقط به سر گرفتن آن و یا استفاده از آن برای بدرقه ی مسافرمان!! به نظر بنده اگرهر فرد در زندگی خود یک رفیق شفیق مثل قران داشته باشد و هنگام مواجهه با هر گونه مشکل به آن مراجعه کرده و دستورات آن را به درستی و با میل و اشتیاق به کار بندد، در آن صورت جامعه ی اسلامی هیچوقت دچار این همه مشکلات عدیده نمیشود.

والسلام علی من تبع الهدی

 

طوبی شیرکرمی

با سلام وادب

پاسخ: قرآن پاسخگوی تمام سوالاتی که در ذهن اینجانب الخصوص در رابطه  با خلق آفرینش بوده و از نظر اینجانب قرآن کلامی است بس شگرف که در هر زمان و هر مکان و هر موقعیتی  توانایی پاسخگویی به کلیه سوالات مخلوقات عالم هستی را داراست و این تنها نشان از خالقی بی نظیر و بی همتاست همانگونه که امام علی (ع)در کتاب فصیح نهج البلاغه به یگانگی و بی همتا بودن خالق خویش به درستی اشاراتی بسیار زیاد دارند.

با تشکر-طوبی شیرکرمی

 

مریم قدک فروشان دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی-مالی دانشگاه الزهرا(س) تهران

بسمه تعالی

نقش قرآن در زندگي بشري در ابعاد مختلف فردي، اجتماعي قابل دقت و بررسي است. قرآن پاسخگوی کلیه ی سوالات دینی، فرهنگی، اجتماعی، خانوادگی، زناشویی، اخلاقی، روابط اجتماعی، طریقه ی خوب و پاک زندگی کردن، کسب روزی حلال، چگونگی رفتار با والدین، حتی  درباره ی چگونگی کسب علم،  است.

علاوه بر این انسان نيازمند ارتباط مستقيم با آفريننده و هستي بخش خود است. اين ارتباط اگر چه از طريق مناجات و رازگويي دروني و قلبي انجام مي گيرد؛ اما دسترسي به كلمات خود خداوند، بسيار لذت بخش و اطمينان آور است. انسان در تكاپو و جست و جوي آگاهي هاي صحيح و معارف بلند و پرمعنا است. البته با استفاده از تجربيات بشري و تلاش هاي علمي، به بسياري از آگاهي ها مي توان دست يافت؛ اما براي اطمينان به درستي يافته هاي خود و آگاهي به آنچه براي او دست نايافتني است، نياز به يك منبع اصيل و غني بسيار محسوس است. نقش برجسته ديگر قرآن اين است كه از سابقه تاريخ بشر، خبرهاي درست و مطابق واقع را نقل كرده و سرگذشت پيامبران و محتواي پيام آنان را - بدون هرگونه تحريف و دسيسه بشري به انسان ها رسانده است قش برجسته ديگر قرآن براي جامعه بشري، اين است كه ظرفيت جهان شمولي دارد و پيام هاي آن براي تمام مصلحان جهان و حافظان حقوق بشر، قابل اعتنا و كاربردي است. تكيه بر نقاط مشترك پيروان اديان آسماني و پايبندي به اصول انساني (مانند عدالت گستري، امانت داري و...)، تلاش براي ريشه كني هرگونه ناهنجاري، ناپاكي و اختلاف و مخالفت با حق و درستي و... همگي شاخص هايي است كه ظرفيت جهان شمولي قرآن را به نمايش گذاشته است.

قرآن، کتاب اخلاق و فضیلت است.

قرآن کتاب امید است.

قرآن کتاب طبیعت است. همه‌ی سوره‌هایش اکثرش برای طبیعت است.

قرآن کتاب تاریخ است.کتاب حکمت است.کتاب موعظه است.قران کتاب پاک است.

 

سعیده فروغی

بی شک قران کریم برای تمامی مراحل زندگی بشریت و زندگی فردی ما راهکاری لازم را ارایه نموده است . لیکن آنچه که مرا مجذوب نموده و متاثر از آن می باشم رابطه معنوی هر انسان با خداوند متعال است و اینکه در هر لحظه او مراقب تو  است و این امر باعث می شود تا مواظب اعمال و رفتارت باشی و پس از هر بحرانی که پشت سر می گذاری آرامشی عمیق را دریافت می نمایی که قابل وصف نیست .

 

و" الا بذکر الله تطمئن القلوب" را درک می کنی و روح و جانت آرام می گیرد . و این آرامش در سراسر زندگی فردیت متاثر است .

 29. دی 1396   /    2. جمادي‌الاول 1439   /    19. ژانویه 2018

آخرين بروزرساني در زمان دوشنبه 25 دی 1396 ساعت 15:23 انجام شده

farhangi@alzahra.ac.ir | تهران، میدان ونک، خیابان ونک، دانشگاه الزهراس معاونت فرهنگی اجتماعی | کدپستی: 1993893973 |  تلفکس: 88213547 -021

 


بهترین حالت نمایش سایت در مرورگرهای Firefox و Google Chrome می باشد. سئو و طراحی وب سایت استودیو امسپاد