چاپ

برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه‌ها، نخستین بار در سال 1386 از سوی مقام معظم رهبری مطرح شد و سپس در سال 1388، معظم له بر لزوم برگزاری این کرسی‌ها تأکید کردند. برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه‌ها به منظور ایجاد فضایی آزاد و به دور از هرگونه مشکل برای بیان دغدغه‌ها و تبادل نظر و اندیشه جامعه دانشگاهی مطرح شد. این کرسی‌ها در ادامه کرسی‌های نظریه‌پردازی که به سفارش مقام معظم رهبری، در حوزه اساتید برگزار می‌شد،‌ در دستور کار مسئولان وزارت علوم قرار گرفت. در این نشست‌ها عموماً اساتید در یک جمع داوری راجع به یک نظریه مرتبط با فضای علوم انسانی به بحث و تبادل نظر می‌پردازند. در حوزه دانشجویی این نیاز احساس شد که باید اقدامی صورت بگیرد و تریبونی در اختیار دانشجویان گذاشته شود تا در حوزه‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی، علمي، اعتقادي، سیاسی و اقتصادی ابراز عقیده کنند.

معاونت فرهنگي و اجتماعي دانشگاه الزهرا (س) با استعانت از الطاف حضرت حق و الهام از آموزه‌‌های دین مبین اسلام و در راستای اجرای منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی، مندرج در نامه ایشان به جمعی از دانش‌آموختگان حوزه علمیه در تاریخ 16/11/81  و بیانات ایشان در دیدار با جمعی از نخبگان علمی کشور، به طور رسمی  از سال 1388 اقدام به برگزاری  چندین کرسی آزاد انديشي نموده است.


آيين‎نامه كرسي‌هاي آزاد انديشي دانشگاهی در بخش فرم‎ها و آيين‎نامه‎هاي سايت معاونت فرهنگي دانشگاه الزهرا (س) قابل دسترسي است.