۱۴۰۲ دوشنبه ۷ اسفند

"وبینار زیست پالایی با استفاده از میکروارگانیسم‌ها" برگزار شد

ارسال شده در تاریخ 1402/08/14
ساعت 08:35

انجمن علمی دانشجویی بیوتکنولوژی معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه الزهرا (س) با همکاری ستاد توسعه زیست‌فناوری، "وبینار زیست پالایی با استفاده از میکروارگانیسم‌ها" را باهدف آشنایی دانشجویان با زیست پالایی و کاربردهای آن در صنعت و میکروارگانیسم‌های مورداستفاده در زیست پالایی با سخنرانی خانم سیده معصومه شفیعی دارابی، دانشجوی دکتری بیوتکنولوژی میکروبی دانشگاه الزهرا (س) و پژوهشگر بیوتکنولوژی صنعتی در روز سه‌شنبه 7 شهریورماه 1402 از ساعت 11 الی 13 با حضور 170 نفر از علاقه‌مندان در سامانه آنلاین رویدادستان برگزار کرد.
آقای محبی، نماینده گروه ترویج ستاد توسعه زیست‌فناوری گفت  در این دوره که سومین دوره از مدرسه زیست‌فناوری است.،سعی بر این است که شاخه‌های مختلف زیست‌فناوری توسط اساتید مجرب معرفی شوند تا علاقه‌مندان شناخت بیشتری از آن‌ها پیدا کنند.
سیده معصومه شفیعی دارابی توضیح داد که اهمیت زیست پالایی به دلیل فعالیت‌های صنعتی و آلاینده‌هایی است که در اثر این فعالیت‌ها وارد محیط می‌شوند و به تعدادی از این آلاینده‌ها اشاره کردند. سپس تعدادی از میکروارگانیسم‌هایی را که در این فرایند نقش دارند، نام بردند؛ از جمله Achromobacter، Alcaligenes، Pseudomonas و Mycobacterium؛ و گفت که چون این میکروارگانیسم‌ها می‌توانند در شرایطی که آلاینده وجود دارد رشد کنند، از آن‌ها برای زیست پالایی استفاده می‌کنند. در ادامه از عوامل مؤثر بر زیست پالایی نام برد و در مورد هر یک توضیحاتی داد. همچنین به اصول زیست پالاییاز جمله: 1- آنزیم‌های مؤثر مانند اکسیدوردوکتازها، لیازها، ترانسفرازها و هیدرولازها 2- شباهت سوبسترای اختصاصی و غیراختصاصی که باعث افزایش تجزیه طیف وسیعی از آلاینده‌ها می‌شود و 3- موجودات زنده. اشاره کرد.
 
 
 
 
 

ارسال کننده:نیسی
تعداد بازدید:58
تصاویر مرتبط:


  برچسب ها
  فیلم مرتبط
  فیلم مرتبط
  فیلم مرتبط
  صوت
  مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

  ارسال نظرات
  نام
  آدرس پست الکترونیکی شما
  شماره تلفن:
  توضیحات
  خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
  کد امنیت
  دانشگاه الزهرا
  تهران، میدان ونک، خیابان ده ونک، دانشگاه الزهرا(س)، معاونت فرهنگی و اجتماعی
  کدپستی :
  1993893973
  تلفن : 982188213547+    982185692496+ فاکس : 982188213547 +
   farhangi[at]alzahra.ac.ir
  تمامي حقوق سايت براي دانشگاه الزهرا ( س ) محفوظ است.